Nagradni natečaji

Četrti krog natečaja, od 5. maja do vključno 2. junija 2014

Star indijanski pregovor

V četrtem krogu natečaja smo zbirali vtise in misli, ki se vam porajajo ob razmišljanju o okolju in človeškem ravnanju. Misli, ki bi lahko vse nas spodbudile k temu, da še izboljšamo svoj odnos do okolja in skupaj skrbimo za to, da bo Zemlja lahko prijazno gostila še mnoge prihodnje generacije.

Najbolj so nas prepričale:

  • Lidija Vertnik,
  • Magdalena Vrečko,
  • Milena Parteli.

Nagrajenkam čestitamo! O nagradah smo jih obvestili po e-pošti.

Tretji krog natečaja, od 10. marca do vključno 24. marca 2014

V tretjem krogu natečaja smo zbirali ideje, nasvete in recepte, kako lahko uporabimo ostanke hrane. V Sloveniji se namreč letno zavrže kar 82 kilogramov hrane povprečno na prebivalca, k zmanjševanju količine zavržene hrane pa lahko prispevamo vsi posamezniki tudi z iznajdljivostjo pri porabi ostankov hrane. Prav vsi ste nas navdušili z idejami in recepti, najbolj pa so nas prepričale:

Recept
Polpeti iz kuhane govedine (Helena Schulz)
  • Helena Schulz z recepti za kruhove rezine (pri čemer je uporabila star kruh), za burek s kislim zeljem (uporabila je pripravljeno kislo zelje, ki je ostalo od kosila), za polpete iz kuhane govedine (z ostankom govedine iz juhe, ki se ni pojedla pri kosilu) in pirine njoke s cimetom (uporabila je kuhano piro, ki je ostala pri kosilu).
  • Taša Gorjanc z recepti za narastek z jabolki (uporabila je ostanek mlečnega riža), za riževo solato (iz ostankov kuhanega riža), kruhove cmoke (iz starega kruha) in popečene sendviče (iz starega kruha).
  • Slavica Zbičajnik z receptom za krompirjev narastek (v katerem je uporabila ostanek kuhane govedine in zelenjave iz juhe).

Vaše recepte in nasvete smo objavili tudi na našem spletnem mestu www.pozornizakolje.siter na naši Facebook strani Pozor!ni za okolje. Spremljajte nas!

Drugi krog natečaja, od 20. januarja do vključno 3. februarja 2014

V drugem krogu natečaja smo zbirali okoljske zaobljube, ki jih nameravate vpeljati v svoj način življenja in z upoštevanjem njih prispevate k čistejšemu okolju. Najbolj so nas s svojimi okolju prijaznimi navadami prepričale:

Estera Vodopivec Moja novoletna zaobljuba je v bistvu nadaljevanje skrbi za naravo iz prejšnjega leta: ločevanje odpadkov, zbiranje zamaškov doma, organizacija zbiranja zamaškov v šoli, kjer sem zaposlena in s tem povezano ozaveščanje šolarjev, skrb za zmanjšanje porabe vode, elektrike..., izdelava in uporaba lastne kozmetike, izdelava in uporaba domačih čistil, pralnega praška, premagovanje krajših razdalj brez avtomobila, ekološko zatiranje škodljivcev na vrtu, uporaba domačih gnojil na vrtu, priprava in uporaba komposta.
Letošnji zaobljubi sem dodala še dve stvari: ozaveščanje okolice z izdelavo in uporabo domače kozmetike ter ozaveščanje okolice z izdelavo in uporabo domačih čistil. Imam pa še skrito željo, ki pa ne vem ali jo bom uspela izpeljati. Rada bi namreč izdala priročnik za izdelavo domačih čistil... Vsekakor veliko dela, toda izplača se. Narava je tako radodarna do nas!
Ema Odra 1.) Še naprej opominjati dijake gim. Bežigrad, da lahko prižigajo le določene luči po potrebi.
2.) Izpolniti Eko načrt, ter si domisliti še kakšno ekološko idejo.
3.) Porabiti manj vode (npr. jo ugasniti medtem ko krtačim zobe, predvsem pa je ne porabiti preveč med pomivanjem posode!)
4.) Ločevati odpadke, vendar bolj zavestno
5.) Manj kuriti sobo ter se bolj toplo obleči :)
Milena J.S. Ločevala odpadke, delala domači kompost. Če slučajno ostane kakšen košček kruha, ga posušim in ga namenim za živali. Ko grem v trgovino, imam svoje vrečke. Iz starih majc ali drugega starega blaga zašijem kaj novega. Npr. iz hudo zdelane prevleke za posteljnino (določena območja so še vredu) izdelam kuhinjske krpe itd. Pogosto kupujem hrano, ki je pred potekom roka, je tudi cenejša in se zavedam, da ta hrana ne pristane v smeteh. Steklene kozarce kumaric in kompotov sama uporabim za vlaganje. Trudim se in vzdržujem letom primerno telesno težo, zaradi posledične porabe in posledične pridelave hrane. Doma pridelujem zelenjavo na mini vrtu. Hišo imamo zelo dobro izolirano, večinoma se ogrevamo z drvmi na navadnem "šporhetu" za kuhanje. Zadostuje, da opoldne zakurim in skuham, do večera pa še nalagamo na ogenj. Do naslednjega dne temperatura redko pade pod 19 stopinj. Če pade pod to temperaturo, se vklopi toplotna črpalka. Dosti opravkov opravim tako, da prepešačim ali prekolesarim. Za kurjavo uporabljamo suha drva. Vse to bomo še naprej počeli v letu 2014, pa še kaj novega bomo "izumili".

Nagrajenkam čestitamo! O nagradah smo jih obvestili po e-pošti.

Prvi krog natečaja, od 10. decembra do vključno 24. decembra 2013

V prvem krogu natečaja smo zbirali ideje, kako iz odpadkov narediti okraske: novoletne ali pa druge, s katerimi lahko polepšamo dom. Ines Jelenec je z nami delila idejo, kako iz odslužene plastenke narediti posodo za rože. Zelo všečna ideja!

Ines Jelenec: posoda za rože iz plastenke
Fotografija: Ines Jelenec

Ines nam je skupaj s fotografijo poslala tudi navodila za izdelavo.

Za obdelavo plastenke potrebujete:
olfa nož,
škarje,
barve.

Plastenki odrežite vrh in 6x podolgem zarežite v plastenko. Režete od vrha do dveh tretjin plastenke. Na spodnji del plastenke nato naredite zareze in v vsako od njih daste en trak. Nato plastenko le še pobarvate in imate unikatno vazo.

Nagrajenki čestitamo! O nagradi smo jo obvestili po e-pošti.